2020. november 6-án zajlott le az AlterEgom első pályaorientációs rendezvénye. Ebben az interjúban Fodor Zsófiát, az esemény egyik főszervezőjét kérdeztük az ötlettel, a lebonyolítással és a nehézségekkel kapcsolatban!
Honnan jött a pályaorientáció ötlete?
2019 novemberében két alapító tagunk útjára indított egy kérdőívet (A kérdőív teljes elemzése itt érhető el: https://alteregom.hu/felmeres-2019/), melyben igyekeztek a helyi fiatalokat célzó közösségi fejlesztési ötleteiket is bevonni. Ezek között szerepelt a végzős középiskolásoknak szervezett, átfogó, közép- és felsőfokú pályaorientációs események terve, melyet a kitöltők 90%-a támogatott. Ezen felül pedig mi is voltunk középiskolások, így pontosan tudjuk, milyen nehéz döntési helyzet előtt állnak ilyenkor a diákok. Ebben szerettünk volna egy kicsit segítségükre lenni.
Hogy kezdtétek el a szervezést és mi volt a koncepció?
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem esztergomi campusa (továbbiakban Pázmány Esztergom) megkeresett minket, s egy személyes találkozó keretein belül beszéltük meg az együttműködési lehetőségeket. Ezek között szerepelt a pályaorientációs esemény is, amit első körben a Pázmány Esztergom erre alkalmas tereiben rendeztünk volna meg. Itt az volt az elképzelésünk, hogy a diákok egy pénteki napon, két tanóra (2×45 perc) keretében, iskolák szerint idősávokra osztva jönnek majd el az expóra/rendezvényre. Az előadó intézmények egy-egy standdal jelenhettek volna meg, ahol az érdeklődőknek lehetőségük lett volna beszélgetni az egyetemek képviselőivel. A díszterem adta lehetőségeket kihasználva, a színpadon előadások megrendezésén is gondolkoztunk.
A jelenlegi helyzet azonban közbeszólt, így már a szigorító intézkedések előtt úgy gondoltuk, felelősségteljesebb volna az eseményt online megtartani. Természetesen ez a megoldás kockázatkerülő is volt, hiszen így elkerültük azt, hogy az eseményt az utolsó pillanatban le kelljen mondani. Így az idősávok előadók szerint kerültek beosztásra 20 perc előadás és 10 perc kérdezési lehetőséget (diákok által feltett kérdések megválaszolása) biztosítva ezzel intézményenként. Míg egyes középiskolák az egész napjukat rászánták, és az érintett osztályokban az esemény teljes egészében meghallgatható volt, addig más középiskolákban egy-egy kijelölt terem állt rendelkezésre, ahova a diákok azokra az előadásokra tudtak beülni, amely őket kifejezetten érdekelte. Szerveztünk egy kvízt az aznap elhangzottakról, melyben a diákok értékes nyereményekhez juthattak. Ezúton is köszönjük a felajánlásokat a Pázmány Esztergomnak, a Pizza Casa Luiginak, a Szent Adalbert Központnak, a Duna Múzeumnak, az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtárnak, az Esztergomi Bazilika és a Magyar Nemzeti Múzeum Balassa Bálint Múzeumának.
Mekkora csapat dolgozott az esemény megvalósításán?
Egyrészt a Pázmány Esztergom oldaláról két hölggyel tartottuk a kapcsolatot, másrészt az AlterEgom egy külön csapata, 6 fővel dolgozott aktívan a projekten.
Nyitottak voltak rá a középiskolák és az előadók?
Az előadói oldalnak nem volt új ez a szerep, ők már gyakorlottak egyrészt a pályaorientációs eseményekben, hiszen általában külön csapatok is rendelkezésre állnak erre a feladatra, másrészt az online eseményekben is jártasabbak.
A középiskolák eleinte nem látták át, hogy pontosan hogy nézne ki az esemény, de végül nagy szerencsénkre mindenki nagyon nyitott volt, annak ellenére, hogy egy ilyen fajta esemény teljesen új volt számukra és az esemény tanítási időben került lebonyolításra.
Mi volt a legnagyobb nehézség a szervezés során?
A kapcsolattartás. Egyszerre 10 előadóval és 4 középiskolával kellett a végén már szinte napi szinten egyeztetni. Ez sokszor nehézségekbe ütközött, hiszen egyrészt mi is mind diákok vagyunk és/vagy már teljes állásban dolgozunk, másrészt az intézményeknek is számos egyéb feladata volt, ami mellett nehéznek bizonyult ennek a koordinációjára is időt szakítani.
Mik voltak a visszajelzések a tanárok, diákok és az egyetemek részéről?
A diákok az eseményt hasznosnak gondolták, több visszajelzés is érkezett arra vonatkozóan, hogy segítséget kaptak a pályaválasztásban. Az esemény alatt is folyamatosan érkeztek a kérdések, így úgy gondolom, hogy – az elérhető keretek között – a legtöbb információt sikerült megszerezniük. Általánosságban elmondható, hogy jobbnak gondolták, mikor tanárok vagy intézményvezetők helyett hallgatók tartották az előadásokat. Azt azonban többen is megemlítették, hogy kicsit hosszú volt a program és a végére már nagyon elfáradtak.
A tanárok szintén hasznosnak tartották az eseményt. Ennek külön örülünk, így remélhetőleg a jövő évben is támogatóan állnak majd a szervezéshez. A nap hosszúságára ezen az oldalon is érkezett kritika, ennek kiküszöbölésén természetesen dolgozni fogunk.
Az egyetemek hálásak voltak nekünk, több utólagos köszönetnyilvánítás is érkezett a lehetőségért és nagyon pozitívnak gondolják, hogy ilyen kezdeményezéseket szervezünk.
Tervezitek akár jövőre is megrendezni az eseményt?
Természetesen tervezzük. A már fent említett visszajelzéseket igyekszünk teljes egészében beépíteni és jövőre egy még teljeskörűbb (remélhetőleg személyes) eseményt szervezni.
Miért gondoljátok, hogy szükség van ilyen és ehhez hasonló rendezvények szervezésére városi szinten?
Úgy gondoljuk, nagyon fontos, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok elegendő tájékoztatást kaphassanak ahhoz, hogy megtalálják azt a szakmát, amit végeznének hosszútávon. Ennek városi szinten a fontossága az egyszerűségében rejlik, hiszen megkönnyíti a diákok életét az, hogy nem feltétlenül szükséges például Budapestre utazni egy hasonló rendezvény miatt. Ezen kívül a helyi fiatalok Esztergomról alkotott képe is javulhat azáltal, hogy számukra a városban ilyen eseményt szerveznek.
Eseményen résztvevő középiskolák:
Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola
Dobó Katalin Gimnázium
Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium
ESZC Balassa Bálint Gazdasági Technikum és Szakképző Iskola
ESZC Bottyán János Technikum
Eseményen résztvevő előadó intézmények:
Pázmány Péter Katolikus Egyetem
Debreceni Egyetem
Szegedi Tudományegyetem
Széchenyi István Egyetem
Szent István Egyetem Budai Campus
Budapesti Gazdasági Egyetem
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Edutus Egyetem
Pécsi Tudományegyetem
Esztergomi Szakképzési Centrum
Esztergomi Diák Egyesület